«Գյուղատնտեսական արժեշղթա» վարկ
Այս վարկատեսակը միտված է զարգացնելու Ձեր գյուղատնտեսական գործունեության արժեշղթան՝ ներգրավելով անմիջապես Ձեզ հետ համագործակցող այլ դերակատարների:
Զարգացրեք Ձեր գյուղատնտեսությունը կայուն մոտեցմամբ
Վարկը տրամադրվում է «Գերմանահայկական հիմնադրամ» ծրագրի շրջանակում գրավիչ հնարավորություն ընձեռելով գյուղատնտեսությամբ զբաղվող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց։
Վարկը նախատեսված է գյուղատնտեսական որևէ արտադրանքի արտադրության տարբեր փուլերի ֆինանսավորման համար: Այս վարկը հասանելի է ինչպես գյուղմթերք մատակարարողներին, այնպես էլ այն արտադրողներին ու վերամշակողներին:
• Մարման ճկուն գրաֆիկ
Ելնելով Ձեր գյուղատտեսության սեզոնայնությունից՝ տրամադրում ենք վճարումների ճկուն գրաֆիկ և մինչև 9 ամիս արտոնյալ ժամանակահատված։
Ձեր գյուղատնտեսությունը դարձրեք ավելի արդյունավետ՝ ներդնելով մինչև 60,000,000 ՀՀ դրամ վարկային միջոցներ։
• Հուսալի ֆինանսավորում
Վարկը տրամադրվում է «Գերմանահայկական հիմնադրամ» ծրագրի շրջանակում հատուկ պայմաններով՝ առանց ամսական սպասարկման վճարի, առանց տրամադրման վճարի և առանց վաղաժամկետ մարման տույժերի։ Մինչև 5,000,000 ՀՀ դրամի չափով վարկեր ստանալու համար գրավ չի պահանջվում:
Բոլոր պայմանները լիովին թափանցիկ են՝ առանց թաքնված վճարների։
Ունենալով մասնաճյուղեր Հայաստանի տարբեր մարզերում, մենք հասանելի ենք այնտեղ, որտեղ Ձեզ ամենից շատն եք անհրաժեշտ։
Ձեր դիմումի պատասխանը պարզ կլինի մինչև 4 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Հիմնական Պայմաններ
Վարկի արժույթ1AMD
Վարկի նպատակԱգրեգատորների1 և ագրոարտադրողների1 կողմից ապրանքների մատակարարում, գյուղատնտեսական հումքի, սարքավորումների ու ծառայությունների գնում
Վարկի գումար1 000 000 – 60 000 000
Վարկի Ժամկետ224–60 ամիս
Վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույք30%
Վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույք312,68%
Վարկի սպասարկման [ամենամսյա] վճար40%
Վարկի տրամադրման [միանվագ] վճար0%
Վարկի տրամադրման եղանակԱնկանխիկ5
Վարկառուին Ներկայացվող Պահանջներ
ՀՀ-ում գրանցված՝ գյուղատնտեսությամբ զբաղվող ֆիզիկական անձ, անհատ ձեռնարկատեր (այսուհետ Ա/Ձ) կամ իրավաբանական
անձ:
• Տարիքը (ֆիզիկական անձի կամ Ա/Ձ-ի դեպքում)՝ 21-70 տարեկան: Ընդ որում՝ դիմելու պահին տարիքի և ակնկալվող վարկի ժամկետի
գումարը չպետք է գերազանցի 70-ը (եթե այլ պահանջ չի ներկայացվել Վարկային կոմիտեի կողմից): Սույն պահանջը վերաբերվում է
նաև երաշխավորներին։
• Բնակություն և առնվազն 6 ամսվա անընդմեջ գյուղատնտեսական գործունեություն ՖԻՆՔԱ-ի սպասարկման տարածքում: Սույն
պահանջը չի տարածվում սկսնակ գյուղատնտեսական բիզնեսի6 վրա, որի ֆինանսավորվող նախագծի ընդհանուր արժեքը չի
գերազանցում 5 մլն․ ՀՀ դրամը։ Այդ դեպքում վարկերը կարող են տրամադրվել ապագա կանխիկ հոսքերի վերլուծության և/կամ այլ
պարբերական եկամուտների (օրինակ՝ ամսական աշխատավարձ) հիման վրա։
• Համապատասխանություն ՖԻՆՔԱ-ի սոցիալական և բնապահպանական ստանդարտներին:
• Վարկառուն պետք է գործի իր անունից և իր օգտին, արգելվում է վարկ վերցնել հօգուտ երրորդ անձի:
• Վարկի ծախսածածկման գործակից (հաճախորդի ազատ միջոցներ հարաբերած դիտարկվող վարկի ամսական մարում)` նվազագույնը
1.510 (եթե այլ բան սահմանված չէ Վարկային կոմիտեի կողմից)
• Կապիտալի համարժեքության գործակից (կապիտալ հարաբերած ակտիվների և դիտարկվող վարկի հանրագումարին)՝ նվազագույնը
0.410 (եթե այլ բան սահմանված չէ Վարկային կոմիտեի կողմից)Վարկը կարող է տրամադրվել մեկից ավելի վարկառուների
(համավարկառու), որի դեպքում վարկառուի նկատմամբ սահմանված պահանջները տարածվում են նաև համավարկառուի նկատմամբ:
Վարկի Ապահովման Նվազագույն Պահանջներ
• Երաշխավորություն7, ընդ որում
1 000 00 – 2 500 000 ՀՀ դրամ
2 500 001 – 5 000 000 ՀՀ դրամ
5 000 001 – 60 000 000 ՀՀ դրամ
Մեկ երաշխավոր7
Երկու երաշխավոր7
Մեկ երաշխավոր և լիկվիդային գույքի գրավ8, ընդ որում՝
Անշարժ գույքի դեպքում վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցությունը՝ գնահատված արժեքի մինչև 80%
Տրանսպորտային միջոցի դեպքում վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցությունը՝ գնահատված արժեքի մինչև 60%
Գյուղատնտեսական տեխնիկայի դեպքում վարկ/գրավ առավելագույն հարաբերակցությունը՝ գնահատված արժեքի մինչև 70%
Շրջանառու միջոցներ հանդիսացող ապրանքանյութական պաշարների գնահատված արժեքի մինչև 50%
Այլ գրավներ՝ գնահատված արժեքի մինչև 50%
Վարկային կոմիտեն կարող է ներկայացնել հավելյալ ապահովման՝ գրավի կամ երաշխավորության պահանջ:
Վարկի Մարում
Վարկը մարվում է մայր գումարից և տոկոսագումարից կազմված ամենամսյա հավասարաչափ մարումներով:
Հնարավոր է օգտվել զրոյական վճարումներով արտոնյալ ժամանակաշրջանից8
, երբ մարումները կարելի է կատարել 6 կամ 4 ամիսը մեկ։
Ընդ որում՝ առաջին 12 ամսվա ընթացքում անհրաժեշտ է կատարել մայր գումարի առնվազն մեկ վճարում։
Վարկի ամբողջ ժամանակաշրջանի համար արտոնյալ ժամկետների նվազագույն քանակը պետք է կազմի 3 ամիս։ Յուրաքանչյուր 12 ամսում
թույլատրվում է առավելագույնը մինչև 9 ամիս արտոնյալ մարումներ, ընդ որում՝ իրար հաջորդող արտոնյալ մարումների քանակը չպետք է
գերազանցի 9-ը վարկի ժամկետի ողջ ընթացքում: Թույլատրելի է մարման ճկուն գրաֆիկ9:
Այլ Պայմաններ
Վարկի տրամադրում փուլերով 10
Միանվագ կամ առավելագույնը 3 փուլով
Վարկի պայմանների փոփոխում
ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից վարկի վերաֆինանսավորման մերժման կամ վերաֆինանսավորելուց հետո
վարկի հետ կանչման վերաբերյալ ծանուցման պահից 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում տրամադրված
վարկի վերաֆինանսավորման նպատակով ստորագրվում է նոր վարկային պայմանագիր տվյալ պահին
սահմանված գյուղատնտեսական դրամային վարկերի համար սահմանված պայմաններով։ Իսկ նախատեսված
ժամկետում նոր վարկային պայմանագիր չստորագրելու դեպքում գործող պայմանագրով նախատեսված
տոկոսադրույքը սահմանվում է տարեկան 24.0%, բայց ոչ ավել քան ՀՀ ԿԲ-ի կողմից սահմանված բանկային
տոկոսի հաշվարկային դրույքի կրկնապատիկը։ Մինչև փոփոխված ժամանակացույցը գործողության մեջ
մտնելը կատարված վաղաժամկետ վճարումների մասով վերահաշվարկ չի կատարվում
1. «Ագրոարտադրող»` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ գործող ցանկացած անհատ ֆերմեր, կոոպերատիվ, անհատ
ձեռնարկատեր կամ իրավաբանական անձ, որը գործում է առաջնային գյուղատնտեսական արտադրության ոլորտում (բուսաբուծություն կամ
անասնաբուծություն):
«Ագրեգատոր»` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ գործող ցանկացած իրավաբանական անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր, որն
իրականացնում է գյուղատնտեսության հետ կապված գործունեություն և հանդես է գալիս որպես հիմնական դերակատար (կամ ապրանքների
մատակարար, կամ գնորդ կամ բուսաբուծական/անասնաբուծական արտադրանքի վերամշակող կամ գյուղատնտեսության հետ կապված
ծառայությունների կատարող կամ պահեստավորող)` պահպանելով գործարար հարաբերություններ մշտական կամ փոփոխական թվով
Ագրոարտադրողների հետ:
Ծրագրի շահառուները կարող են հանդիսանալ և Ագրեգատորները, և (կամ) Ագրոարտադրողները, որոնք ապրանքներ են մատակարարում
Ագրեգատորին կամ Ագրեգատոր(ներ)ից գնում են գյուղատնտեսական հումք, սարքավորումներ և (կամ) ծառայություններ:
2. Վարկի մարման ժամանակացույցից ելնելով վարկի ժամկետը կարող է երկարաձգվել առավելագույնը մինչև 45 օր։
3. Հաշվարկվում է վարկի մնացորդի նկատմամբ:
4. Վարկի տոկոսագումարները հաշվարկվում են անվանական տոկոսադրույքի հիման վրա՝ վարկի մնացորդից: Իսկ տարեկան փաստացի
տոկոսադրույքը ցույց է տալիս, թե որքան կարժենա վարկը տոկոսագումարները և վարկի տրամադրմանն առնչվող բոլոր այլ պարտադիր
վճարները սահմանված կարգով կատարելու դեպքում:
Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման կարգը ներկայացված է ստորև:
5. Վարկի գումարը փոխանցվում է հաճախորդի հաշվեհամարին։
6. Սկսնակ գյուղատնտեսական բիզնեսը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ պոտենցիալ շահառուն նախորդող 6 ամիսների ընթացքում չունի գործող
որևէ այլ բիզնես (ոչ գյուղատնտեսության, ոչ էլ այլ ոլորտներում)։
7. Երաշխավորը կարող է լինել ներքին՝ ընտանիքի անդամ, և արտաքին՝ այլ անձ։ Իրավաբանական անձանց վարկավորման դեպքում` ավելի քան
10% մասնաբաժին ունեցող հիմնադիրների երաշխավորությունը պարտադիր է:
8. Արտոնյալ ժամանակաշրջան՝ ժամանակահատված, որի ընթացքում չի կատարվում վարկի տոկոսագումարների (այլ վճարների) և մայր գումարի
վճարում կամ կատարվում է միայն տոկոսագումարների (այլ վճարների) վճարում:
9. Մարման ճկուն գրաֆիկ՝ գրաֆիկ, որի դեպքում մայր գումարի վճարման չափն ամեն ամիս կարող է տարբեր լինել:
Փուլային տրամադրում՝ հաստատվում է ընդհանուր վարկ մեկ վարկային պայմանագիր կնքելով, սակայն տրամադրումը կատարվում է
մասնակի, յուրաքանչյուր փուլի համար նախօրոք հաստատված պայմանների կատարումից հետո: Փուլերերից մեկը կամ մի քանիսը կարող
են տրամադրվել նոր վարկի տեսքով՝ ՖԻՆՔԱ-ի՝ տվյալ պահին գործող սակագներով: Փուլերերով վարկի հաստատման դեպքում գրավի
պայմանագիրը կարող է կնքվել վարկի ամբողջ գումարի չափով, կամ յուրաքանչյուր փուլի համար առանձին: Առաջին և վերջին փուլի միջև
տրամադրման առավելագույն ժամկետը՝ 6 ամիս:
10. Կապիտալի համարժեքության և վարկի ծախսածածկման սահմանված գործակիցներից շեղումները հաստատվում են համաձայն
Ընկերության ներքին իրավական ակտերի։
Պահանջվող Փաստաթղթեր (ներկայացվում են առձեռն)
Ֆիզիկական անձ և անհատ ձեռնարկատեր
• Վարկառուի և երաշխավոր(ներ)ի (առկայության դեպքում) անձը հաստատող փաստաթուղթ,
• Վարկառուի և երաշխավոր(ներ)ի (առկայության դեպքում) Հանրային ծառայության համարանիշ՝ ՀԾՀ (ՀԾՀ չստանալու վերաբերյալ տեղեկանք),
• Եթե վարկառուն անհատ ձեռնարկատեր է, նաև՝ պետական գրանցման վկայականը,
• Հաճախորդի էլեկտրոնային փոստի հասցե:
• Իրավաբանական անձ
• Իրավաբանական անձի պետական գրանցման վկայականը
• Տնօրենի, բաժնետերերի և երաշխավոր(ներ)ի (առկայության դեպքում) նույնականացման քարտերը կամ վերջիններիս անձնագրերը և սոցիալական քարտերը
• Իրավաբանական անձի մասնակիցների դեպքում պետական գրանցման վկայականի, կանոնադրության և հարկային կոդի պատճենները
• Փաստաթղթերը ներկայացվում են թղթային տարբերակով վարկ ստանալու դիմում ներկայացնելու պահին կամ դրանից հետո երեք օրվա ընթացքում:
Վարկի Տրամադրման Որոշման Վրա Ազդող Գործոններ
• Վարկի մարման աղբյուր հանդիսացող գյուղատնտեսությունից ստացվող եկամուտ
• Բացասական գործոններ
• Կեղծ կամ անարժանահավատ տեղեկատվության տրամադրում
• Ժամկետներ
Առավելագույնը 3 աշխատանքային օր
Առավելագույնը 1 աշխատանքային օր
Առավելագույնը 4 աշխատանքային օր (հայտը ներկայացնելու պահից)
Առավելագույնը 15 աշխատանքային օր
Այլ Տեղեկատվություններ
Ծրագրային գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման շրջանակներում ընդունելի գործունեությունների ցանկ
A1. Մշակաբույսերի աճեցում (ներառյալ` բազմամյա և ոչ բազմամյա մշակաբույսեր և այգեգործություն),
A2. Սերմերի և բույսերի բազմացում,
A3. Մինչև բերքահավաքը մշակաբույսերի պարարտացում, պատվաստում և այլն,
A4. Բերքահավաքից հետո գործունեություն (կարգի բերում, մանրէազերծում, փխրեցում և այլն),
A5. Անասնաբուծություն (խոշոր եղջերավոր անասուններ, ոչխար, խոզ, հավ և այլն),
A6. Անասնաբուծությանն օժանդակող գործողություններ (անասնաբուժություն, պատվաստում, արհեստական բեղմնավորում,
խուզում և այլն),
A7. Ձկնաբուծություն և այլ ջրային կուլտուրա
A8. Մսի պահպանում և վերամշակում (տեղական արտադրության հումքից),
A9. Ձկան, խեցգետնի և մոլյուսկների պահպանում և վերամշակում (տեղական արտադրության),
A10. Մրգերի և բանջարեղենների պահպանում և վերամշակում (տեղական արտադրության),
A11. Բուսական, կենդանական յուղերի և ճարպերի արտադրություն (տեղական արտադրության հումքից),
A12. Կաթնամթերքի արտադրություն, ներառյալ` պանիր և պաղպաղակ (տեղական արտադրության հումքից),
A13. Հացահատիկի և օսլա պարունակող մթերքների արտադրություն (տեղական արտադրության հումքից),
A14. Կենդանակերի արտադրություն (հիմնականում տեղական արտադրության),
A15. Պեստիցիդների, հերբիցիդների և միջատասպան միջոցների արտադրություն,
A16. Պարարտանյութերի արտադրություն,
A17. Գյուղտեխնիկայի վաճառք և վարձակալություն (օրինակ` տրակտոր, կոմբայն և այլն) և գյուղատնտեսական կապիտալ
ներդրումներ (օրինակ` ոռոգման համակարգ),
A18. Գյուղտեխնիկայի պահեստամասերի վաճառք և գյուղատնտեսական կապիտալ ներդրումներ,
A19. Գյուղտեխնիկայի վերանորոգում և գյուղատնտեսական կապիտալ ներդրումներ,
A20. Գյուղատնտեսության հետ կապված շինությունների և պահեստների կառուցում, ներառյալ` դրանցում տեղակայված
տեխնիկան:
A21. Մեղվաբուծություն, մեղվաբուծական արտադրանքի արտադրություն, մեղվափեթակների արտադրություն,
A22. Անասունների սպանդանոցներ,
A23. Վայրի միջավայրում հավաքված հատապտուղների և խոտաբույսերի վերամշակում և/կամ չորացում և փաթեթավորում
(օրինակ՝ ավանդական բուսական թեյերի պատրաստում),
A24. Կոսմետիկ և գեղեցկության արտադրանքի արտադրություն, հիմնականում օգտագործելով տեղական աճեցված կամ վայրի
միջավայրում հավաքված բույսեր և ապրանքներ,
A25. Գյուղատնտեսական ապրանքների տեղափոխում հատուկ նշանակության տրանսպորտային միջոցներով՝ ներառյալ,
օրինակ, հացահատիկային բեռնատարներ, կաթի բեռնատարներ, անասունների, կենդանի թռչունների և կենդանի ձկների
տեղափոխման տրանսպորտային միջոցներ, մեղվաբուծական փոխադրման ծառայություն. (բացառելով պատրաստի
սննդամթերքի տեղափոխումը
Վաղաժամկետ Մարում
• Վարկառուն առանց տուժանք վճարելու կարող է վաղաժամկետ՝ ամբողջովին կամ մասնակիորեն, մարել վարկը: Վաղաժամկետ մարման
դեպքում մայր գումարի հետ միասին, համամասնորեն նվազեցվում է վարկառուի կրեդիտավորման ընդհանուր ծախսը (տոկոսագումարներ,
այլ վճարներ), բացի այն դեպքերից, երբ վճարողն այլ գրավոր հանձնարարական է տալիս: Չեն նվազեցվում ՀՀ օրենքով և պայմանագրով
նախատեսված պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար վճարվող տուժանքներն ու այլ վճարները, և
«Սպառողական կրեդիտավորման մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածով սահմանված վճարները: Վարկն ամբողջությամբ վաղաժամկետ
մարելիս վարկառուն վճարում է տվյալ օրվա դրությամբ հաշվարկված՝ սպասարկման (առկայության դեպքում) և այլ վճարները,
տոկոսագումարները, մայր գումարը: Ապագա ամիսների վճարումները կարելի է կատարել նախօրոք՝ ներկայացնելով գրավոր
հանձնարարական:
• Ապագա յուրաքանչյուր ամսվա մարումը կատարվում է հետևյալ հերթականությամբ. 1) սպասարկման (առկայության
դեպքում) և այլ վճարներ, 2) տոկոսագումար, 3) մայր գումար:
Զգուշացումներ և Տուգանքներ
օրվա համար վճարել ՏՈւԺԱՆՔ՝ 1) ժամկետանց մայր գումարի 0․13%-ի չափով, 2) ժամկետանց տոկոսագումարի 0․13%-ի չափով:
գումարը բավարար չէ ժամկետանց բոլոր պարտավորությունների կատարման համար, նախ մարվում են վարկատուի այն ծախսերը, որոնք
ուղղված են եղել վճարման ենթակա գումարների ստացմանը, այնուհետև՝ սպասարկման վճարները, տուժանքները, տոկոսագումարները և
մայր գումարը: Այս հերթականությունը կարող է փոխվել վարկատուի որոշմամբ՝ վարկառուի գրավոր դիմումի հիման վրա:
• Պարտավորությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու դեպքում այդ տեղեկությունն ուղարկվում է վարկային բյուրո, որտեղ
ձևավորվում է ձեր վարկային պատմությունը: Վատ վարկային պատմությունը կարող է խոչընդոտել ձեզ ապագայում` նոր վարկի համար
դիմելիս:
• Պարտավորությունները ժամանակին չկատարելու դեպքում ձեր գույքը կարող է բռնագանձվել օրենքով սահմանված կարգով:
Գրավի հաշվին պարտավորությունները մարելիս գրավի անբավարարության դեպքում մարումները կկատարվեն Ձեր այլ գույքի հաշվին։

Agricultural Value Chain Loan
The loan is tailored to finance various stages in the production of agricultural products, encompassing the acquisition of fodder to the procurement of equipment such as refrigerators or vehicles for final product processing. This financing option is accessible to both rural food suppliers and processors.
Unlock opportunities for growing and enhancing your farming operation with amounts up to 60,000,000 AMD.
• Flexible repayment
Ensure stability on your farm with a term that grants you up to 9 months of grace each year.
• Speed and simplicity
Our operator will call you within 15 minutes to confirm the details with you.
Upon visiting the nearest FINCA branch, your Mortgage loan will be approved within 5 business days.
Loan purposeSupply of goods by aggregators1 and agro-producers1, purchase of agricultural raw materials, equipment and services
Loan amount1 000 000 – 60 000 000
Loan maturity24–60 months
Annual nominal interest rate of the loan30%
Loan annual percentage rate412,68%
Loan service fee [monthly]20%
• Age Requirement: Applicants must be 21 years or older; the sum of the client’s age at the time of applying and the expected loan period should not exceed 70 years.
• Residence and Business Activity: Residence and at least 6 months of continuous business activity within FINCA’s service area are required. This condition does not apply to start-up agricultural businesses, where the total project cost doesn’t exceed AMD 5,000,000. In such cases, loans can be provided based on future cash flow analysis and/or other periodic income (e.g., monthly salary).
• Debt service ratio: Minimum of 1.5, unless otherwise specified by the Credit Committee.
• Capital adequacy ratio: Minimum requirement is 0.4, unless otherwise specified by the Credit Committee
• Compliance: Compliance with FINCA’s social and environmental requirements is necessary.
Minimum requirements4 for loan security
Assessment of Creditworthiness
Stable Source of Income
Warranty Arrangements
AMD 1,000,000 – 2,500,000
AMD 2,500,001 – 5,000,000
AMD 5,000,001 – 75,000,000
One guarantor
Two guarantors
• One guarantor and liquid asset collateral is required.
• For real estate, the maximum loan-to-collateral ratio is up to 80% of the appraised value.
• For a vehicle, the maximum loan-to-collateral ratio is up to 60% of the appraised value.
• For agricultural machinery, the maximum loan-to-collateral ratio is up to 70% of the appraised value.
• For working capital inventories, the maximum loan-to-collateral ratio is up to 50% of the appraised value.
• For other collateral, the maximum loan-to-collateral ratio is up to 80% of the appraised value.
Co-Borrower Option: The loan can be provided to more than one borrower (co-borrower), in which case the requirements for the borrower also apply to the co-borrower
The loan is repaid through equal monthly installments consisting of principal and interest.
It is possible to benefit from a grace period with zero payments⁸, during which repayments may be made once every 6 or 4 months.
At least one principal payment must be made within the first 12 months.
For the entire loan term, the minimum total duration of grace periods must be 3 months. Within each 12-month period, a maximum of up to 9 months of grace repayments is allowed, and the number of consecutive grace repayments throughout the entire loan term must not exceed 9.
A flexible repayment schedule⁹ is permitted.
Loan disbursement in tranches9
In a single disbursement or in up to 3 tranches.
Changes in loan terms
In case of refusal by the Central Bank of the Republic of Armenia to refinance the loan, or upon receipt of a notice of recall of the loan after refinancing, within 7 business days from such notice a new loan agreement shall be signed for the purpose of refinancing the granted loan, under the conditions established at that time for agricultural AMD loans.
If a new loan agreement is not signed within the prescribed period, the interest rate under the existing agreement shall be set at 24.0% per annum, but not exceeding double the bank interest calculation rate established by the Central Bank of the Republic of Armenia.
No recalculation shall be made for early payments made prior to the entry into force of the amended repayment schedule.
The procedure for calculating the Annual Percentage Rate (APR) is presented below.
The loan amount is transferred to the customer’s bank account.
A start-up agricultural business refers to cases where the potential beneficiary has not operated any other active business (neither in agriculture nor in other sectors) during the preceding 6 months.
The guarantor may be internal (a family member) or external (another person). In the case of lending to legal entities, a guarantee from founders holding more than 10% ownership is mandatory.
Grace period – a period during which no payments of principal and interest (other fees) are made, or only interest (other fees) are paid.
Flexible repayment schedule – a schedule under which the amount of principal payment may vary each month.
Tranche disbursement – a total loan amount is approved under a single loan agreement; however, disbursement is made in parts after fulfillment of pre-approved conditions for each tranche. One or more tranches may be provided as a new loan under FINCA’s tariffs effective at that time. In case of tranche-based loan approval, the collateral agreement may be concluded for the total loan amount or separately for each tranche. The maximum period between the first and last tranche disbursement is 6 months.
Deviations from the established capital adequacy and loan cost coverage ratios shall be approved in accordance with the Company’s internal legal acts.
Individuals
• If the borrower is a sole entrepreneur, a Certificate of State Registration is also required
Legal entities
• Certificate of State Registration, director insert
• ID cards of the director, shareholders and guarantors or their passports and social security cards
• Copies of the state registration certificate, charter and tax code of the participants of the legal entity.
• Other documents upon request.
Documents are submitted in paper form at the time of submitting an application for a loan or within three days after that.
• Stable income generated from agriculture
• Absence of stable income
• Provision of false or untrustworthy info
Up to 4 business days after the submission of the application
The borrower can apply for the loan in all FINCA branches.
Before signing the contract you will receive an individual sheet which will show your individual loan terms.
List of Eligible Activities within the Framework of Program Agricultural Loans
A1. Crop production (including perennial and non-perennial crops and horticulture)
A2. Propagation of seeds and plants
A3. Pre-harvest crop activities (fertilization, grafting, etc.)
A4. Post-harvest activities (sorting, sterilization, loosening, etc.)
A5. Livestock farming (cattle, sheep, pigs, poultry, etc.)
A6. Livestock support activities (veterinary services, vaccination, artificial insemination, shearing, etc.)
A7. Fish farming and other aquaculture
A8. Meat preservation and processing (from locally produced raw materials)
A9. Fish, crustacean and mollusk preservation and processing (locally produced)
A10. Fruit and vegetable preservation and processing (locally produced)
A11. Manufacture of vegetable and animal oils and fats (from locally produced raw materials)
A12. Production of dairy products, including cheese and ice cream (from locally produced raw materials)
A13. Production of grain and starch products (from locally produced raw materials)
A14. Production of animal feed (primarily locally produced)
A15. Production of pesticides, herbicides and insecticides
A16. Production of fertilizers
A17. Sale and leasing of agricultural machinery (e.g., tractors, combines, etc.) and agricultural capital investments (e.g., irrigation systems)
A18. Sale of agricultural machinery spare parts and agricultural capital investments
A19. Repair of agricultural machinery and agricultural capital investments
A20. Construction of agricultural buildings and warehouses, including equipment installed therein
A21. Beekeeping, production of beekeeping products, and manufacture of beehives
A22. Slaughterhouses for livestock
A23. Processing and/or drying and packaging of berries and herbs collected in the wild (e.g., preparation of traditional herbal teas)
A24. Production of cosmetic and beauty products mainly using locally grown or wild-harvested plants and products
A25. Transportation of agricultural products by specialized vehicles, including, for example, grain trucks, milk tankers, vehicles for transporting livestock, live poultry and live fish, and beekeeping transport services (excluding transportation of finished food products).
AMD 1 000 000
36 months
0%.
3 months from the start of the grace period
03 December 2024
03 January 2024
Loan disbursemen fee
0%
Annual nominal interest rate of the loan
12%
12,68%
The terms are effective from December 2, 2024, in accordance with Decision No. 136/2024 of the Management Board of “FINCA” UCO CJSC, dated November 21, 2024.
“I have been involved in the procurement of dairy products for approximately ten years, sourcing directly from 30 herdsmen. Recently, I needed to expand my workshop and increase production capacity, but I lacked the necessary financial resources. FINCA recommended a loan tailored to my specific needs. The loan terms were straightforward and customized to my requirements. I am grateful for this collaboration and plan to share my positive experience in my community.” – Armen P.“